ahan505
دریافت قیمت نهایی
31505- 031
دسته بندی ها
گفتگو
x

جدول وزن میلگرد

جدول اشتال میلگرد یا همان جدول وزن میلگرد را در این صفحه می توانید مشاهده نمایید. وزن میلگرد بستگی به قطر، طول، جنس و نوع سطح آن دارد. به طور کلی هر چه قطر میلگرد بیشتر باشد، وزن آن هم بالاتر خواهد رفت. همچنین میلگرد‌های فولادی نسبت به میلگرد‌های بتنی وزن بیشتری دارند. علاوه‌بر این، میلگرد‌های آجدار سنگین‌تر از میلگرد‌های صاف هستند.

جدول وزن میلگرد

ماشین حساب محاسبه وزن میلگرد

برای داشتن یک جدول وزنی میلگرد با مقادیر صحیح می بایست محاسبه وزن میلگرد به درست ترین حالت ممکن صورت پذیرد. دقیق ترین روشی که به شما پیشنهاد می دهیم؛ قرار دادن قطر، طول و تعداد شاخه میلگرد در ماشین حساب آنلاین محاسبه وزن میلگرد زیر است.

4.702کیلوگرم

جدول وزن میلگرد کارخانجات مختلف

در این جدول وزن میلگرد اصفهان، آناهیتا، میانه، نیشابور و سایر کارخانجات تولیدکننده میلگرد برای شما آورده شده است. بهتر است پس از خرید با مراجعه به این جدول از صحت وزن کالای خریداری شده اطمینان یابید.

کارخانهمیلگرد 8میلگرد 10میلگرد 12بیشتر
وزن میلگرد آذر فولاد امین4.57.110.2
وزن میلگرد آذر گستر سدید7.211
وزن میلگرد بردسیر کرمان7.110.5
وزن میلگرد ذوب آهن اصفهان10.6
وزن میلگرد ظفر بناب4.26.39.4
وزن میلگرد کاوه تیکمه داش4.5710
وزن میلگرد بافق4.77.410.7
وزن میلگرد زاگرس7.410.6
وزن میلگرد فولاد گلستان4.87.5
وزن میلگرد جهان فولاد غرب9.9
وزن میلگرد کویرکاشان4.7810.6
وزن میلگرد ابرکوه7.610.7
وزن میلگرد روهینا4.67.310.3
وزن میلگرد پرشین فولاد7.511

نکته: سطرهای خالی در جدول وزن میلگرد نشان دهنده عدم تولید این نوع از میلگرد توسط کارخانه مورد نظر می باشد. همچنین دو وزن در یک سایز برای یک کارخانه نشان دهنده تلرانس وزنی برای این نوع از میلگرد می باشد.

جدول وزن میلگرد 8، 14 و 16

در این جدول وزن تمامی سایزهای میلگرد اعم از وزن میلگرد 8، وزن میلگرد 16 و 18 را می توانید مشاهده نمایید. در این جدول وزن هر شاخه 12 متری براساس استاندارد دین خدمت شما ارائه شده است.

سایز میلگرد (mm)وزن شاخه 12 متری میلگرد (kg)
85
108
1211
1415
1619
1824
2030
2236
2547
2858
3276
3696

همان طور که ذکر شد وزن میلگرد را می توانید براساس روش های متفاوتی مجاسبه نمایید که از جمله آن ها می توان به محاسبه آنلاین وزن میلگرد، استفاده از فرمول و جدول اشاره کرد. نکته ای که لازم است بدانید این است که باید پس از محاسبه وزن میلگرد با هریک از روش های ذکر شده وزن نهایی را با وزن ذکر شده در برگه آنالیز و یا عدد نشان داده شده در باسکول مقایسه نمایید. متاسفانه برخی از سودجویان اقدام به فروش میلگردهایی با وزن کمتر ولی با لیبل کارخانجات را نموده و از این رو محاسبه و مقایسه وزن میلگرد با وزن استاندارد آن بسیار حائز اهمیت می باشد. میلگرد 14 دارای کاربرد بسیار زیادی در بازار بوده و از این رو محاسبه وزن آن بسیار اهمیت دارد. همچنین وزن میلگرد 14 در کارخانجات مختلف ممکن است متفاوت بوده و برای مثال وزن این محصول در کارخانه ذوب آهن اصفهان به جدول اشتال نزدیک تر بوده و از کیفیت بالاتری برخورادار می باشد.

میلگرد کدام کارخانه ها سبک وزن هستند ؟

میلگرد راد همدان و وزن میلگرد حدید طبق جدول ارائه شده نسبت به سایر کارخانجات پایین تر است. برای مشاهده وزن میلگردها از صفحه جدول وزن میلگرد بازدید فرمایید.

فرمول محاسبه وزن میلگرد به چه صورت است ؟

روش معمولی و سریع محاسبه وزن میلگرد آجدار یا ساده به راحتی با توان 2 قطر آرماتور تقسیم بر 162 به دست می آید.

آیا فرمول محاسبه وزن میلگرد ساده و آجدار با هم متفاوت است ؟

خیر، فرمول محاسبه وزن میلگرد ساده و آجدار به یک صورت است.

وزن میلگرد 16 یا وزن میلگرد 14 و …. کارخانجات مختلف با هم یکسان است؟

خیر، با توجه به استانداردهای تولیدی میلگرد؛ وزن میلگردها با هم متفاوت است.

وزن هر شاخه میلگرد حرارتی چگونه تعیین می شود؟

وزن هر شاخه میلگرد به قطر میلگرد، طول و تعداد میلگردها بستگی دارد. اگر اطلاعات دقیق راجع به این المان ها دارید می توانید مقدار دقیق آن را بدست آورید.

وزن میلگرد

در رابطه با میلگرد به عنوان محصولی پرکاربرد در صنعت ساخت و ساز، موضوعی که پس از شناخت گریدهای مختلف و مشخصات فنی آن بسیار حائز اهمیت است، موضوع وزن میلگرد است. به طور کلی این مقاطع در چهار گرید A1 – A2 – A3 و A4 تولید و روانه بازار می شوند. قیمت میلگرد در انواع مختلف آن نیز متفاوت است. این مقطع مهم براساس استانداردهای ملی و بین المللی در کارخانجات داخلی و خارجی با چهار آنالیز مذکور و کیفیت های متفاوت تولید و به بازار عرضه می شود. این محصول متناسب با آنالیزی که دارد مشخصات فنی منحصر بفردی داشته و همینطور کاربرد مخصوص به خود را دارد به گونه ای که رفتار تمامی آن ها در سازه با یکدیگر مشابه نیست. به عنوان مثال در ایران ذوب آهن اصفهان به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان مقاطع فولادی میلگرد را مطابق با استاندارد کشور روسیه تولید می کند. جدول وزن میلگرد کارخانجات مختلف به همراه فرمول محاسبه سریع وزن آن را می توانید در همین صفحه مشاهده کنید.

محاسبه وزن میلگرد

این موضوع را همیشه در ذهن خود داشته باشید که میلگرد با آنالیز A1 مقطعی با سطح صاف و بدون آج بوده که دارای انعطاف پذیری بالایی می باشد و برای مصارف خمکاری مناسب است. میلگرد A2 نیز دارای آج های مارپیچ بوده که این مقاطع هم تقریبا از انعطاف پذیری خوبی برخوردار می باشند. گرید A3 مقطعی دارای آج های جناقی و با رنگ تیره که انعطاف پذیری کمی دارد و اصطلاحا ترد و شکننده می باشد و در نهایت گرید A4 در دسته مقاطع با استحکام بالا و آج های مرکبی شکل است. بسیار اهمیت دارد شما عزیزان به عنوان خریدار این محصول، مشخصات فنی میلگرد را بدانید سپس نسبت به خریداری آن اقدام نمائید. پس از آن در هنگام خرید مشخصات فنی را با گواهی فنی نصب شده بر روی محصول مطابقت داده و از صحت وزن میلگرد ساده اطمینان حاصل نمائید. پس شناخت وزن میلگرد به همان اندازه اهمیت دارد که مشخصات فنی میلگرد مهم است. از همین رو در قدم بعدی شناخت وزن میلگرد و استاندارد های جدول وزنی میلگرد ضرورت بالایی دارد.

احتمالا تاکنون به فرمول های زیادی برای محاسبه وزن میلگرد برخورد کرده اید که برخی از آن ها کاملا گیج کننده و وقت گیر می باشند. به شما توصیه می کنیم تمام آنچه تاکنون در خصوص محاسبه وزن این محصول می دانید را فراموش کنید ما در ادامه شما را با جدیدترین فرمول محاسبه وزن میلگرد آشنا خواهیم کرد. همچنین در ادامه روش قدیمی محاسبه که کمی دشوار تر می باشد به همراه جدول کامل وزن هر شاخه میلگرد در کارخانجات مختلف در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین راه های محاسبه وزن میلگرد آجدار می توانید به مقاله مربوطه در سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

فرمول محاسبه وزن میلگرد آجدار

توجه داشته باشید که تمامی ابعاد در فرمول موجود بر اساس میلیمتر می باشد و وزن نهایی میلگرد بر اساس کیلوگرم محاسبه شده است. بهتر است پس از به دست آوردن وزن میلگرد از طریق فرمول زیر آن را با عدد به دست آمده از باسکول مقایسه نمایید. چنانچه این اعداد به یکدیگر نزدیک باشند نشان دهنده کیفیت کالای موردنظر بوده و در صورت مغایرت بهتر است به کارخانه عودت داده شود.

فرمول محاسبه وزن میلگرد آجدار

در ادامه جدول وزن میلگرد در 22 کارخانه تولید کننده کشور برای شما آورده شده است. برای محاسبه وزن سایر میلگردهای استاندارد موجود در بازار با قطر و طول های متغیر نیز می توان از همین شیوه بهره برد. وزن محاسبه شده توسط این فرمول به وزن جهانی طبق استاندارد دین مشهور است. این شیوه محاسبه وزن برای انواع میلگرد ساده ، آجدار و کلاف مورد استفاده قرار می گیرد.

راهنمای کامل وزن میلگرد در سایز‌های مختلف

میلگرد یکی از پرکاربردترین مصالح در ساختمان‌سازی است که به منظور افزایش مقاومت کششی و بهبود استحکام سازه‌های بتنی و فولادی به کار می‌رود. میلگرد با ایجاد یک الگوی منظم و همبسته درون بتن، از نفوذ ترک و خرابی در سازه جلوگیری می‌کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های میلگرد که تأثیر مستقیمی بر کیفیت و قیمت آن دارد، وزن میلگرد است.


هنگام خرید میلگرد، آگاهی از وزن استاندارد آن برای اطمینان از کیفیت میلگرد حائز اهمیت فراوان است. میلگرد‌های با وزن کمتر از حد استاندارد می‌توانند باعث کاهش استحکام سازه و بروز مشکلاتی همچون خمش، لرزش و فروریختن شوند.

در ادامه به بررسی جزئیات وزن میلگرد در سایز‌های مختلف از جمله ۸، ۱۰، ۱۲، ۱۴ و ۱۶ میلی‌متر می‌پردازیم. همچنین به معرفی روش‌های محاسبه وزن میلگرد و نکات مهمی که در هنگام خرید میلگرد باید رعایت شود، خواهیم پرداخت. ‌امید است با مطالعه این مقاله، خریداران و مصرف‌کنندگان میلگرد بتوانند با آگاهی کامل نسبت به تهیه این محصول مهم در ساخت و ساز اقدام نمایند.

وزن میلگرد؛ شاخص کلیدی در تعیین قیمت و کیفیت

وزن میلگرد یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی است که نشان دهنده کیفیت و ارزش این محصول است. وزن میلگرد بیانگر میزان جرم موجود در هر واحد طول از آن بر حسب کیلوگرم بر متر است.

وزن میلگرد تحت تأثیر عواملی همچون قطر، ضخامت و جنس آن قرار دارد. به طور کلی هر چقدر قطر و ضخامت میلگرد بیشتر باشد، وزن آن هم افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، میلگرد‌های فولادی وزن بالاتری نسبت به میلگرد‌های بتنی دارند.

دانستن وزن استاندارد میلگرد برای خریداران و مصرف‌کنندگان بسیار حائز اهمیت است. زیرا وزن پایین‌تر از حد استاندارد می‌تواند بیانگر کیفیت نامطلوب و در نتیجه کاهش استحکام سازه باشد. از سوی دیگر، وزن میلگرد تأثیر زیادی بر قیمت نهایی میلگرد دارد، به طوری که میلگرد‌های سنگین‌تر، گرانتر هستند. بنابراین با توجه به اهمیت وزن در تعیین ارزش و کیفیت میلگرد، خریداران باید به این معیارکلیدی توجه ویژه‌ای نشان دهند تا بتوانند میلگرد مناسبی را در قیمت منصفانه تهیه کنند.

عوامل مؤثر بر وزن میلگرد

وزن میلگرد یکی از مشخصه های مهم این محصول به شمار می آید که تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. شناخت این عوامل به خریداران کمک می کند تا بتوانند وزن مناسب و استاندارد میلگرد را تشخیص دهند. مهم ترین عوامل مؤثر بر وزن میلگرد به شرح زیر است:

قطر میلگرد: قطر یا همان اندازه میلگرد، تأثیر مستقیمی بر وزن آن دارد. هر چه قطر میلگرد بزرگ تر باشد، سطح مقطع آن افزایش یافته و در نتیجه وزن آن هم بیشتر می شود. به عنوان مثال، میلگرد ۳۲ میلی متری سنگین تر از میلگرد ۲۵ میلی متری است.

طول میلگرد: وزن میلگرد معمولاً به ازای هر متر طول محاسبه می شود. بنابراین هر چه طول میلگرد بیشتر باشد، وزن کل آن هم افزایش می یابد.

جنس میلگرد: میلگرد های فولادی به دلیل داشتن چگالی بالاتر، وزن سنگین تری نسبت به میلگرد های بتنی دارند.

نوع سطح: میلگرد های آجدار به دلیل برجستگی ها و شیارهای روی سطح، وزن بیشتری نسبت به میلگردهای صاف دارند.

روش تولید: روش تولید میلگرد از جمله عوامل مؤثر بر وزن نهایی آن است. روش های پیشرفته تر می توانند میلگردی با وزن بهینه تر تولید کنند.

استاندارد ها: رعایت استاندارد های تولید و کنترل کیفیت دقیق، نقش مهمی در تولید میلگرد با وزن استاندارد دارد. وزن میلگرد در برندهای مختلف بسته به رعایت استاندارد ها متفاوت خواهد بود.


بنابراین برای تهیه میلگرد با وزن مطلوب، لازم است خریداران به تمام عوامل فوق توجه کنند و میلگرد مناسب را انتخاب نمایند. آگاهی از این عوامل موجب می شود تا وزن واقعی میلگرد به درستی سنجیده شود.

وزن میلگرد در سایز‌های مختلف

وزن میلگرد بسته به سایز آن (قطر) متفاوت است. وزن استاندارد میلگرد در سایز های رایج به شرح زیر است:

- میلگرد ۸ میلی متری: حدود ۴ تا ۵ کیلوگرم بر متر

- میلگرد ۱۰ میلی متری: حدود ۶ تا ۸ کیلوگرم بر متر

- میلگرد ۱۲ میلی متری: حدود ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم بر متر

- میلگرد ۱۴ میلی متری: حدود ۱۳ تا ۱۵ کیلوگرم بر متر

- میلگرد ۱۶ میلی متری: حدود ۱۷ تا ۲۰ کیلوگرم بر متر

- میلگرد ۱۸ میلی متری: حدود ۲۳ تا ۲۶ کیلوگرم بر متر

- میلگرد ۲۰ میلی متری: حدود ۲۸ تا ۳۲ کیلوگرم بر متر

- میلگرد ۲۲ میلی متری: حدود ۳۳ تا ۳۸ کیلوگرم بر متر

- میلگرد ۲۵ میلی متری: حدود ۴۵ تا ۵۰ کیلوگرم بر متر

- میلگرد ۲۸ میلی متری: حدود ۵۵ تا ۶۰ کیلوگرم بر متر

- میلگرد ۳۲ میلی متری: حدود ۷۰ تا ۸۰ کیلوگرم بر متر

لازم به ذکر است وزن میلگرد در برند های مختلف ممکن است اندکی متفاوت باشد. بنابراین برای اطمینان از وزن دقیق، باید به جداول استاندارد هر برند مراجعه کرد.

روش‌های محاسبه وزن میلگرد

برای محاسبه وزن میلگرد می توان از روش های زیر استفاده نمود:

-استفاده از جداول استاندارد وزن میلگرد: ساده ترین روش برای تعیین وزن میلگرد، مراجعه به جداول استاندارد وزنی است که توسط تولیدکنندگان ارائه می شود.

-محاسبه با فرمول: می توان با استفاده از فرمول زیر وزن میلگرد را محاسبه کرد:


وزن میلگرد = سطح مقطع میلگرد × چگالی فولاد × طول میلگرد


-وزن کشی دستی: روش دیگر وزن کشی دستی میلگرد با استفاده از ترازو های دقیق است. البته این روش برای تک میلگرد ها کاربرد دارد.

-استفاده از دستگاه: دستگاه های تخصصی وزن کشی میلگرد هم وجود دارد که می توان با آن ها وزن دقیق میلگرد را اندازه گیری کرد.

وزن میلگرد یکی از مهم ترین مشخصه های این محصول به شمار می رود که نشان دهنده کیفیت و ارزش آن است. خریداران باید با توجه به نیاز پروژه و با آگاهی از عوامل مؤثر بر وزن میلگرد، از جمله قطر، طول، جنس و روش تولید، میلگرد مناسب را با وزن استاندارد انتخاب نمایند. عدم توجه به وزن میلگرد می تواند منجر به خرید محصولی با کیفیت نامطلوب، افت استحکام و در نهایت صرف هزینه اضافی شود. بنابراین ضروری است پیش از خرید میلگرد، وزن استاندارد آن بررسی و ملاک تصمیم گیری قرار گیرد.